Wnętrza w stylu Ludwika XIV, XV, XVI

Z pewnością okres panowania Ludwika XIV był dla Francji istotny pod różnymi względami. Wykształcił się wtedy również styl, który został nazwany imieniem władcy. Wtedy właśnie zaczęły powstawać francuskie meble barokowe.

Wnętrza w stylu Ludwika XIV były dość obszerne i bogato zdobione. Nie brakowało w nich egzotycznych gatunków drewna, marmuru, złota, luster. Same meble miały proste linie, były symetryczne, masywne. Natomiast były też ozdabiane na różne sposoby. Wykorzystywano rzeźbienia, złocenia, markieterię, lakę, skórę, gobeliny. Pośród typowych ówczesnych mebli skrzyniowych można wymienić kabinety, kredensy, szafy, szafki, biblioteki, sekretery, wynaleziono też komodę.  Natomiast do typowych mebli szkieletowych należały stoły, biurka, konsole, fotele, łóżka. Jak łatwo się domyślić po baroku nastąpiło rokoko, a wraz z nim czasy Ludwika XV. Meble stają się lżejsze, a wystrój wnętrz ma być nie tylko estetyczny ale również nieco bardziej praktyczny. Zauważalne stają się też wpływy sztuki dalekiego wschodu, między innymi używanie wyrobów z porcelany oraz laki. Wprowadzono też nowe rodzaje mebli: biurka o łamanym wierzchu, sekretarzyki z klapą, narożne szafki, łóżka z zagłówkiem i łóżka alkowy.

Za panowania Ludwika XVI wnętrza i meble zaczęły nabierać cech stylu zwanego klasycyzmem. Po baroku i rokoko można było zauważyć wyraźną potrzebę dążenia do prostoty i braku przepychu. Pojawiły się też motywy antyczne, co miało związek z  wykopaliskami, które prowadzono we Włoszech. Meble miały dość lekkie i proste kształty. Zdobiono je czasem markieterią czy jasnymi polichromiami. Natomiast dbano też o to, aby meble były wygodne. Dotyczyło to zwłaszcza krzeseł i foteli. Wnętrza stały się eleganckie i można powiedzieć bardziej przejrzyste. Jeśli chodzi o odwołania do kultury egipskiej, greckiej i rzymskiej, to chodziło głównie o zdobnictwo. Natomiast najwyraźniej takie nawiązania były szczególnie ciekawe dla Francuzów, gdyż pojawiły się także za czasów Napoleona w stylu empire. Poszukiwanie podobieństw między stylami mebli jest również swego rodzaju ciekawostką. Natomiast najpierw każdy miłośnik antyków czy też przyszły kolekcjoner powinien nauczyć się określać ich wiek.