Jak rozpoznać wiek mebli

Najdroższe obecnie są antyki barokowe, jednak cena nie może być jedynym wyznacznikiem wieku ani pochodzenia mebla. W końcu pojawiają się też podróbki. Jeśli ktoś chce kolekcjonować antyki musi nauczyć się rozpoznawać z jakiej epoki pochodzi szafa czy stół.

Oczywiście, żeby umieć rozpoznać wiek mebli potrzebne jest odpowiednie doświadczenie. Dlatego kiedy rozpoczyna się kolekcjonowanie antyków najlepiej prosić o pomoc specjalistę. Oczywiście bywa też tak, że kupuje się starocie od jednej zaufanej osoby. Natomiast mimo wszystko kolekcjoner powinien działać w sposób w pełni świadomy. Dość często zdarza się tak, że osoby sprzedające meble na targach staroci czy przez Internet same nie mają pewności co to dokładnie jest. Najpewniejsze są galerie, ale tam jest również najdrożej. Natomiast aby nabierać wprawy w rozpoznawaniu antyków warto oglądać ich jak najwięcej. Najpierw można poczytać na ten temat. Dowiedzieć się jakie są cechy charakterystyczne dla mebli z poszczególnych okresów, a także na co zwracać uwagę, żeby się nie pomylić. Jednak trzeba to zweryfikować na realnych przykładach i to najlepiej w towarzystwie doświadczonej już w rozpoznawaniu wieku mebli osoby.

Najprościej się pomylić jeśli mamy do czynienia z antykiem, który jest rzadkością. Obecnie najłatwiej jest kupić meble i dodatki w stylu art deco, dlatego też można dość szybko nabrać wprawy w ich rozpoznawaniu. Co trzeba wiedzieć, żeby rozpoznać wiek mebla? Należy mieć wiedzę na temat technologii wykonywania mebli w poszczególnych okresach i stylach. Ważne jest aby zapamiętać z jakich materiałów były robione, jakie były charakterystyczne cechy i zdobienia. Oczywiście cena również bywa wyznacznikiem, ale naprawdę trzeba uważać na podróbki. Natomiast należy się orientować ile mogą kosztować antyki z poszczególnych okresów. Trzeba tutaj zrobić również rozróżnienie na meble, które wymagają renowacji i takie, które są w bardzo dobrym stanie. Ciekawostką jest to, że ceny antyków właściwie się nie zmieniają. Wynika to z faktu, że jeśli ustali się prawdziwą wartość mebla to nic już właściwie na nią nie wpływa.